AVIVA, a hormontorna

INTERJÚ Jancsurák Krisztina AVIVA oktatóval

Az interjú Budapest I. kerületének kerületi lapjában, a “Várnegyed” újságban jelent meg 2017. áprilisában.

Az AVIVA torna foglalkozások két hónapja indultak a Budavári Művelődési Házban. Ezelőtt, bevallom, sosem hallottam a módszerről. Ahhoz, hogy tájékozódjak az új programról, elég volt rákeresnem az interneten, máris temérdek információ zúdult rám a témával kapcsolatban. A módszer nem éppen új keletű, kisebb kutatás után az is körvonalazódik, hogy napjainkban kétségkívül virágzik ez a mozgásforma. Legújabb interjúnkban Jancsurák Krisztit, a Bem6 AVIVA tornájának oktatóját kérdeztük a metódussal kapcsolatban.

» Kriszti, mesélnél nekünk egy keveset az AVIVA tornáról? Mi az, amit mindenek előtt tudni érdemes róla?

Az AVIVA torna nem csak egy gyakorlatsor, hanem egy komplex módszer, ami 28 éves kutatási és gyakorlati munka eredményeként jött létre. A módszerhez hozzá tartozik a mozgás, az életmód, a táplálkozás és a légzés tanítása is. A szisztéma egyébként egy magyar származású hölgy nevéhez kötődik, ő Aviva Gabriella Steiner. Gabriella Izraelben élt, itt volt balerina, illetve fizikoterapeuta. A kiindulópont egy általa kitalált bemelegítő gyakorlatsor volt, melyet intenzíven végeztetett javarészt változókorban lévő nőkkel. A mozdulatok hatásosnak bizonyultak, további kutatások után pedig rájött, hogy a vérkeringést serkentő gyakorlatoknak, illetve az alhasi részek átmozgatásának köszönhetően a nőgyógyászati panaszok mellett sok-sok egyéb problémára is gyógyír lehet az általa fejlesztett torna.

» Mi az, amiben az AVIVA torna különbözik más mozgásformáktól?

Az AVIVA hatásmechanizmusáról tudni kell, hogy kifejezetten speciális beszorító és ellazító gyakorlatai vannak, nagyon sokat billentjük a medencét, csavarjuk a csípőt minden irányba, hiszen az a cél, hogy minél jobban serkentsük a vérkeringést az úgynevezett „dolgozó zónában”, ami a combközéptől a rekeszizmokig tart. Minél jobb a vérkeringés ezen a területen, annál jobb a vitamin és hormonellátás, illetve azok a salakanyagok, amelyek lerakódtak az idő során, így jól ki tudnak tisztulni. Sok mozgásforma a vért kimondottan a végtagokba löki, a mi módszerünk pedig teljes ellentéte ezeknek. Manapság nagyon sokan ülnek napi 8 vagy akár 10 órát, ezáltal az alhasi rész, a medence feszült állapotban van hosszú órákon át, illetve nincs megfelelő vérellátás ezen a területen. Emiatt is kialakulhatnak különböző betegségek, ciszták, miómák, fájdalmas lehet a menstruáció, csak hogy néhány negatív következményt említsek. A torna egy sor problémára megoldás lehet, a női szervek betegségein túl többek közt pajzsmirigy panaszokon is segíthetünk vele.

» Te magad mikor ismerkedtél meg a tornával, és mi terelt afelé, hogy tovább is add, oktasd is a módszert?

A legtöbben sajnos úgy találnak rá erre az alternatívára, hogy valamilyen egészségügyi problémával küzdenek, amire megoldást keresnek. Nekem is voltak gondjaim, így került utamba már több mint 8 évvel ezelőtt az AVIVA. Amikor egyértelművé vált, hogy a gyógyulás útjára léptem ennek köszönhetően, illetve észleltem, hogy mennyit javult az életminőségem ennek hatására, akkor az is körvonalazódott bennem, hogy tovább is adjam majd ezt a tudást, illetve hogy olyanok segítségére legyeka későbbiekben, akik hozzám hasonlóan valamilyen nehézséggel állnak szemben. A tanítás egyébként is közel áll hozzám, hiszen tanári diplomám van, angol nyelvet tanítottam évekig általános- és középiskolásoknak. Biztosan ennek is köszönhető, hogy a csoportjaimban mindenki egyéni figyelemben részesül, már a jelentkezés után egy közvetlenebb kapcsolat kialakításán dolgozom, és igyekszem megismerni mindenkinek a személyes miértjeit. Másképp tornázik az, akinek valamilyen betegsége van, mint az, aki például a termékenység növelésén dolgozik vagy várandós, tehát muszáj mindenki motivációját és helyzetét azonosítani.

» Olvastam, hogy a módszer férfiak számára is előnyös. Ugyanazt a mozgást végzik ők is, mint a szebbik nem?

Így van, az AVIVA módszer nem csak nők, hanem férfiak számára is rendkívül hasznos. Prosztatabántalmakra, pajzsmirigy- és mellékvese problémákra, termékenységnövelésre, libidóemelésre, emésztési zavarok ellen és egészségmegőrzésre egyaránt ideális. Azt tapasztalom, hogy a férfiak bátortalanabbul jönnek el a foglalkozásokra, illetve nehezebben szánják rá magukat ilyen döntésekre, de azért bőven akad példa erre is. Gyakori, hogy párok együtt jönnek hozzám, és közösen tornáznak. Nők és férfiak együtt is tudják végezni a mozdulatsort.

» Csak olyanok számára lehet érdekes ez a mozgásforma, akik keresőfázisban vannak valamilyen rendellenesség miatt vagy másoknak is előnyére válhat?

Az AVIVA torna mindenki számára jótékony hatásokat hozhat, azoknak is szeretettel ajánlom, akiknek nincs panaszuk az említett területeken. A foglalkozások kellemes hangulatban telnek már két hónapja a Bem rakparton, az Andrássy-palota épületében található Budavári Művelődési Házban. Az I. kerületi intézmény termei otthont adnak az 1 órás foglalkozásoknak hetente két alkalommal, illetve a 4 órás tanfolyamoknak is. A hosszabb tanfolyam előfeltétele a foglalkozásokon való részvételnek, itt mindent megtanulunk, amire a későbbiekben szükség van. Aki érdeklődik a valódi természetes gyógymódok iránt, annak mindenképpen figyelmébe ajánlom a módszert, hiszen a torna a női és férfi szervezet öngyógyító folyamatait támogatja meg. A tornagyakorlatok megtanítása mellett a helyes életmód és étrend kialakítása is hangsúlyt kap, ezzel komplex stratégiát biztosítva azok számára, akiknek fontos az egészségük megőrzése.

Zékány L. Rita

Fotó: Zékány L. Rita

A cikk eredeti környezetében, a Várnegyed újságban.

VISSZA A CIKKEKHEZ